          JINKO JKS-215KLAA-100PLAA - Liquid Cooled Cabinet (Battery/PCS)
          You need to be logged in to view information
          JINKO JKS-215KLAA-100PLAA - Liquid Cooled Cabinet (Battery/PCS) More information
          Unit:
          Code:350-119
          Model:JINKO JKS-215KLAA-100PLAA
          Brand:Jinko Solar
          New
          Stock availability
          Description
          Key Features:
          • High Capacity & Safety: Powered by advanced LFP prismatic batteries, offering 215 kWh of energy storage with an output of 100 kW AC.
          Technical Specifications:
          • Energy Capacity: 215 kWh
          • Nominal AC Power: 100 kW
          • Voltage: 768V (nominal), 864V (charge)
          • Cooling: Liquid (Water-Glycol) for batteries, forced air cooling for power electronics
          • Environmental Protection: IP54 rating and corrosion protection (C5 grade)
          • Operating Temperature: -20°C to +50°C
          • Dimensions: 1300 x 1300 x 2300 mm
          Downloads
          Videos
          Links
          Other
          Warranty Statement
          {common::4::brochure}
          Certificate
          Order Management
          Technical specification
          Other
          P
          Weight
          2300
          Internal article group
          Internal article group
          Jinko_BESS
          Recently visited products
          New
          KBE Solar DB+ (Plus), 6mm, red, 1m (SU=100)